Catálogo Galego de Especies Ameazadas


Catálogo Galego de Especies Ameazadas


TAXÓNS E POBOACIÓNS CATALOGADAS
"EN PERIGO DE EXTINCIÓN"


FLORA

Algas
1
Griffithsia opunitoides J. Agardh
2
Petalonia zosterifolia (Reinke) Kuntze


Liques
3
Bactrospora carneopallida Egea & Torrente
4
Lecanographa dialeuca (Cromb.) Egea & Torrente.
5
Leptogium cochleatum (Dicks.) P.M. Jorg. & P. James
6
Pseudocyphellaria aurata (Ach.) Vain.


Brións
7
Splachum ampullaceum Hedw
8
Zigodom conoideus (Dicks.) Hook & Tayl


Fentos
9
Christella dentata. (Forsskal) Brownsey & Jermy
10
Culcita macrocarpa K. Presl
11
Hymenophyllum wilsonii Hooker
12
Isoetes fluitans Romero, Amigo & Ramil-Rego
13
Lycopodiella inundata (L.) Holub
14
Pilularia globulifera L.


Plantas superiores
15
Antirrhinum majus subsp. linkianum (Boiss. & Reut) Rothm.
16
Armeria humilis (Link) Shultes subsp. odorata (Samp.) P. Silva
17
Armeria humilis (Link) subsp. humilis
18
Armeria merinoi (Bernis) Nieto Feliner & Silva Pando
19
Callitriche palustris L.
20
Centaurea  borjae Valdés  Bermejo & Rivas Goday
21
Centaurea ultreiae S. Pando
22
Chaetopogon  fasciculatus  (Link) Hayek. subsp prostratus (Hackel & Lange) Laínz
23
Crepis novoana S.Ortiz, Soñora & Rodr. Oubiña
24
Cytisus insularis S. Ortiz & Pulgar
25
Deschampsia setacea (Hudson) Hackel
26
Eleocharis parvula (Roem. Et Schult.) Link ex Bluff et al
27
Erodium maritimum L.L´Her.
28
Eryngium duriaei  subsp  juresianum (M.Lainz) M.Lainz
29
Eryngium viviparum Gay
30
Euphorbia uliginosa Wellw.ex Boiss
31
Genista ancistrocarpa Spach.
32
Hydrocharis morsus-ranae L.
33
Iris boissieri Henriques.
34
Leucanthemum gallaecicum R.Oubiña & S.Ortiz
35
Limonium dodartii (Girard) Kuntze
36
Linaria polygalifolia Hoffmanns & Link subsp. aguillonensis G.Martinez & S. Pando
37
Linaria arenaria DC.
38
Luronium natans (L.) Rafin
39
Nymphoides peltata (S.G.Melin) O.Kuntze
40
Omphalodes littoralis Lemh. subsp. gallaecica Lainz
41
Petrocoptis grandiflora Rothm.
42
Rhamnus pumila subsp legionensis Rothm.
43
Rhynchospora fusca (L.) Aiton fil.
44
Rynchospora modesti-lucennoi Castrov.
45
Rumex rupestris Le Gall
46
Santolina melidensis (R. Oubiña & S.Ortiz)
47
Scirpus pungens Vahl
48
Serratula legionensis Lacaita
49
Succisa pinnatifida Lange


INVERTEBRADOS


Moluscos
50
Bolma rugosa L.
51
Eastonia rugosa (Helbling)
52
Elona quimperiana (de Ferussac)
53
Margaritifera margaritifera L.


Artrópodos
54
Austropotamobius pallipes (Mateus)
55
Gomphus graslinii (Rambur)
56
Macromia splendens (Pictet)
57
Zerynthia rumina L.


VERTEBRADOS


Réptiles
58
Chalcides bedriagai (Boscá) (Poboacións insulares e da provincia da Coruña)
59
Dermochelys coriacea (Vandelli)
60
Emys orbicularis L.


Aves
61
Anas crecca L. (Poboación nidificante)
62
Aquila chrysaetos L.
63
Botaurus stellaris L.
64
Burhinus oedicnemus L.
65
Emberiza schoeniclus L. subsp. lusitanica Steinbacher
66
Gallinago gallinago L. (Poboación nidificante)
67
Milvus milvus L.
68
Numenius arquata L. (Poboación nidificante)
69
Puffinus mauretanicus Lowe
70
Tetrao urogallus L. subsp. cantabricus Castroviejo
71
Tetrax tetrax L.
72
Uria aalge (Pontoppidan) (Poboación nidificante)
73
Vanellus vanellus L. (Poboación nidificante)


Mamíferos
74
Ursus arctos L.


TAXÓNS E POBOACIÓNS  CATALOGADAS
"VULNERABLES"


FLORA


Algas
75
Ahnfeltiopsis pusilla (Mont.) PC. Silva &. DeCew
76
Fauchea repens (C. Agardh) Montagne et Bory
77
Lithothamnion corallioides (P Crouan & H Crouan) P Crouan & H Crouan
78
Phymatholithon calcareum (Pallas) Adey & McKibbin
79
Solieria chordalis (C. Agardh) J. Agardh


Brións
80
Barbilophozia binsteadii (Kaal Loeske)
81
Cephalozia connivens (Dicks) Lindb.
82
Cephalozia crassifolia (Lindb.) Gott
83
Chiloscyphus fragans Moris et de Not.
84
Cryphaea lamyana (Mont.) C. Müll
85
Cyclodictyon laetevirens (Hook & Tayl.) Mitt
86
Fontinalis squamosa Hedw.
87
Frullania oakesiana Aust.
88
Hamatocaulis vernicosus (Mitt.) Warnst.
89
Lepidozia cupressina (Sw) Lindb.
90
Metzgeria temperata Kuwah
91
Orthodontium pellucens (Hook) B.S.G
92
Radula holtii Spruce
93
Riccia fluitans Lemend. Lorbeer
94
Riccia huebeneriana Lindb.
95
Schistostega pennata (Hedw.) Web & Mohr.
96
Sphagnum magellanicum Brid.
97
Sphagnum molle Sull.
98
Sphagnum pylaesii  Brid.
99
Tayloria tenuis (With.) Shimp
100
Telaranea nematodes (Gott ex Aust) Howe
101
Tortula solmsii (Schimp) Limpr.
102.
Ulota calvescens Wils.
103.
Ulota coarctata (P.Beauv) Hammar


Fentos
104
Dryopteris aemula (Aiton) O. Kuntze
105
Dryopteris guanchica (Gibby & Jermy)
106
Hymenophyllum tunbrigense (L.) Sm
107
Vandenboschia speciosa (Willd.) G.Kunkel
108
Woodwardia radicans L. Sm


Plantas superiores
109
Alyssum loiseleurii P.Forum
110
Arabis juresii Rothm.
111
Armeria rothmaleri Nieto Fel.
112
Campanula adsurgens Leresche & Levier
113
Cardamine raphanifolia Pourret subsp. gallaecica Lainz
114
Carex hostiana DC.
115
Centaurea janeri Graells subsp. gallaecica Lainz.
116
Festuca brigantina Markgr-Dann. subsp. actiophyta G.Villarías
117
Galium teres Merino
118
Isatis platyloba Link ex Steud.
119
Leontodon farinosus Merino & Pau
120
Limonium humile Millar
121
Linkagrostis juresii (Link) R.García, Blanca & Morales
122
Narcissus asturiensis (Jordan) Pugsley
123
Narcissus cyclamineus DC.
124
Narcissus pseudonarcissus L. subsp. nobilis (Haw) A. Fernández
125
Prunus lusitanica L.
126
Ranunculus serpens Schrank
127
Ranunculus bupleuroides Brot
128
Santolina semidentata Hoffmanns & Link
129
Scirpus triqueter L.
130
Sedum pruinatum Link. Ex. Brot
131
Selinum carvifolia subsp. broteri (Hoffmanns. & Link) M. Laínz
132
Silene marizii Samp.
133
Spergula viscosa Lag.
134
Spiranthes aestivalis (Poiret) L.C.M Richard
135
Thymelaea broteriana Cout.
136
Utricularia minor L.
137
Veronica micrantha Hoffmanns & Link


INVERTEBRADOS


Cnidarios
138
Eunicella verrucosa (Pallas)


Moluscos
139
Anodonta cygnea L.
140
Geomalacus maculosus Allman
141
Potomida littoralis (Lamarck)
142
Unio pictorum L.


Artrópodos
143
Aricia morronensis (Ribbe)
144
Cerambyx cerdo L.


Equinodermos
145
Echinus esculentus L.


VERTEBRADOS


Peixes e Agnatos
146
Alosa alosa L.
147
Gasterosteus aculeatus L.
148
Petromizon marinus L. (Poboación do Cantábrico e Arco Ártabro*)
*Arco Ártabro: dende Cabo Ortegal ata as Illas Sisargas, Cantábrico: de Cabo Ortegal ata o Eo, incluído.


Anfibios
149
Chioglossa lusitanica Bocage
150
Discoglossus galganoi Capula, Nascetti, Lanza, Crespo & Bullini (Poboacións insulares)
151
Hyla arborea L.
152.
Lissotriton boscai (Lataste) (Poboacións insulares)
153.
Pelobates cultripes (Cuvier)
154
Rana iberica Boulenger
155
Rana temporaria L. subsp. parvipalmata Seoane
156
Salamandra salamandra L. (Poboacións insulares)


Réptiles
157
Anguis fragilis L. (Poboacións insulares)
158
Caretta caretta L.
159
Chalcides bedriagai (Boscá)
160
Iberolacerta galani Arribas, Carranza & Odierna
161
Iberolacerta monticola Boulenger (Poboacións de baixa altitude da provincia da Coruña e poboacións de montaña da provincia de Ourense).
162
Lacerta lepida Daudin (Poboacións insulares)
163
Lacerta vivipara Jacquin
164
Natrix maura L. (Poboacións insulares)
165
Natrix natrix L. (Poboacións insulares)
166
Rhinechis scalaris (Schinz) (Poboacións insulares)


Aves
167
Bubo bubo L.
168
Charadrius alexandrinus L.
169
Circus cyaneus L.
170
Circus pygargus L.
171
Haematopus ostralegus L. (Poboación nidificante)
172
Hieraaetus fasciatus Vieillot
173
Himantopus himantopus L.
174
Hydrobates pelagicus L.
175
Ixobrychus minutus L.
176
Luscinia svecica L.
177
Neophron percnopterus L.
178
Perdix perdix L. subsp. hispaniensis Reichenow
179
Phalacrocorax aristotelis L.
180
Rissa tridactyla L.
181
Scolopax rusticola L. (Poboación nidificante)


Mamíferos
182
Galemys pyrenaicus (Geoffroy)
183
Miniopterus screibersi (Kuhl)
184
Myotis bechsteinii (Kuhl)
185
Myotis blythii (Tomes)
186
Myotis emarginata (Geoffroy)
187
Myotis myotis (Borkhausen)
188
Myotis mystacina (Kuhl)
189
Phocoena phocoena L.
190
Rhinolophus euryale Blasius
191
Rhinolophus ferrumequinum (Schreber)
192
Rhinolophus hipposideros (Bechstein)
193
Tursiops truncatus (Montagu)


TAXÓNS E POBOACIÓNS  CATALOGADAS
"SUSCEPTIBLES DE APROVEITAMENTO DISCRETO"



FLORA


Algas
77
Lithothamnion corallioides (P Crouan & H Crouan) P Crouan & H Crouan
78
Phymatholithon calcareum (Pallas) Adey & McKibbin